Dlaczego przegrywałeś?


Przegrana

Categories:

Każde kolejne potknięcie umacnia jeszcze to przekonanie. Takie doświadczenia sprawiają, że osoba staje się życiowym rozbitkiem, nabywa cech osobowości, które same w sobie są źródłem niepowodzeń. Ludzie ci uważają się za przegranych, a to z kolei prowadzi do podejmowania następnych, błędnych decyzji. Niepowodzenia wzmacniają ich poczucie klęski, tracą oni świadomość, że mentalność przegranego wpływa na ich postępowanie. W końcu zaczynają wierzyć, że całe życie jest pasmem bólu, porażek i frustracji. Takie negatywne emocje są bardzo silne, więc większość ludzi jest nimi jakby zahipnotyzowana.

Tu można zapytać: dlaczego nie udawało ci się do tej pory? Prawdopodobnie gdzieś głęboko w twojej podświadomości tkwiło pragnienie klęski. Jeśli sukcesy, które były w twoim zasięgu, stale wymykały ci się z rąk, to spróbuj zadać sobie pytanie, czy możesz przerwać ten krąg porażek, czy też los skazuje cię na wieczną miernotę i przeciętność?

Niektóre osoby wprowadzają się jakby w stan hipnozy powtarzając bez końca, że nie potrafią czegoś dokonać, że są nieszczęśliwe, że do końca życia pozostaną ubogie, że w ich życiu i postępowaniu nigdy już nic nie da się zmienić.

A jakie ty znajdowałeś wymówki, które do tej pory uniemożliwiały ci odniesienie sukcesu? Zastanów się?

MUSISZ PO PROSTU ZACZĄĆ

Pamiętaj! Twoja sytuacja nie polepszy się, jeżeli sam nie zrobisz nic w tym kierunku. Większość ludzi jest przekonana, że wszystko ułoży się dobrze w jakiś czarodziejski sposób i w końcu uwolnią się od problemów finansowych. Oczekują cudu. Myślą, że ktoś poda im bogactwo na srebrnej tacy. Pożyczają lub zaciskają pasa. Zamiast dostosować dochody do swoich potrzeb, podporządkowują potrzeby marnym dochodom. A tymczasem okazuje się, że nie tylko możesz, ale wręcz musisz zarabiać tyle, aby starczyło ci na wszystko. Zamiast zmuszać świat do spełnienia marzeń, ludzie przykrawają je zgodnie z ograniczeniami stawianymi przez rzeczywistość. Twoja sytuacja nigdy nie poprawi się sama. Musisz zacząć działać, dokładnie określić swoje położenie i zmienić swoje podejście do życia.

Musisz żarliwie pragnąć tych zmian, musi się to stać twoją prawdziwą obsesją. Musisz uwierzyć, że możesz odnieść sukces w życiu. Wola bogacenia się ma podstawowe znaczenie dla przyciągania pieniędzy. Zawsze otrzymujemy to, czego intensywnie i wytrwale pragniemy. Nie należy mylić tzw. “pobożnego życzenia” z prawdziwym pragnieniem. Życzenie jest słabe, zmienne i charakteryzuje postawę pasywną, nie jest na tyle silne, by przeciwstawić się zwyczajowi odkładania wszystkiego na później. Życie daje ci to, czego pragniesz najbardziej. Jeśli więc zadowala cię twoja przeciętność, jeśli chociaż raz w ciągu dnia pomyślisz: właściwie to jeszcze nie mam źle, cieszę się z tego co posiadam – inni i tego nie mają – nigdy się od tej przeciętności nie uwolnisz. Jeśli zadowolisz się niewielką zmianą na lepsze, nie osiągniesz nic więcej ponad tą zmianę.

BĘDZIE DOKŁADNIE TO, CO CHCESZ ŻEBY BYŁO

Masz prawo do poprawy swego losu! Marzenia, które pielęgnujesz w swoim sercu – są częścią ciebie. Uczyń je motorem twoich działań. Nie wierz nigdy, gdy ci ktoś mówi, że marzenia się nie spełniają. Właśnie dlatego u większości ludzi się nie spełniają, gdyż ich wiara, że właśnie tak jest – jest bardzo silna. W imię “racjonalności”, która sprowadza się w gruncie rzeczy do bierności, lękliwości, wielu ludzi zbyt szybko rezygnuje ze swoich marzeń. Nie często pozwalamy im się spełnić. Dzieje się tak za sprawą bezzasadnych wymówek, o których mówiliśmy wcześniej, bądź też dlatego, że nasze wykształcenie i środowisko przyuczyło nas do odmawiania sobie wszystkiego, czego pragniemy najbardziej. Wielki pisarz francuski Balzak, który urzeczywistnił do samego końca swe literackie marzenia, napisał: “Należę do opozycji zwanej >życiem<”.

Każdy, kto porzuca swoje fantazje, kto lekceważy najgorętsze pragnienia, staje się już tylko żywym trupem. Nie dopuść, aby przydarzyło się to tobie! Zapisz się do opozycji, która nazywa się “życie”! Zmień swój los dzięki odwadze, pełnej realizacji marzeń, daj się im ponieść.

Taka filozofia może wydać się nieco naiwna, lecz pomyśl, gdzie ludzkość byłaby w tej chwili bez tej naiwności, bez pozytywnych ideałów i marzeń. Tkwilibyśmy w epoce kamienia łupanego – nic nowego by nie stworzono. Niezwykle poważne podejście do życia, racjonalność oraz cynizm, to największe przeszkody do sukcesu. Korzenie wielkich wynalazków ludzkości tkwią w marzeniach i pragnieniach. Każdy, kto chce stworzyć w życiu coś nowego spotyka się ze sceptycyzmem swojego otoczenia. To się nie może udać! To niemożliwe! Co byłoby, gdyby w coś takiego uwierzył np. Edison czy inni wielcy wynalazcy?

Technika rozwinęła się tak szybko i silnie dzięki temu, że pewni ludzie mieli marzenia i gorąco pragnęli je zrealizować nie zważając na krytykę i wyśmiewanie a nawet klątwy otoczenia. A ileż razy ty zrezygnowałeś ze swoich planów tylko dlatego, że sąsiad czy przyjaciel powiedział ci: “Daj sobie spokój, nie uda ci się, to niemożliwe!” Czy wiesz gdzie byłbyś w tej chwili i jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś wówczas postawił na swoim? Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie nas przekonywać do racjonalnego podejścia do życia, człowiek, który czuje potrzebę spłaszczenia naszych marzeń i czynienia naszego życia uboższym. Ale na szczęście zawsze także znajduje się kilku takich, którzy będą podsycać nasze ideały i przyłączą się do realizacji naszych celów.