Girlandy to jeden z najstarszych elementów zdobniczych. W wielu kulturach stanowiły ważny element rytualnych obrzędów, podkreślając uroczysty charakter przeprowadzanych ceremonii. Ofiarowywano je bogom, drapowano na ścianach świątyń lub też wieszano na szyjach kapłanów. Z czasem przekształciły się w dekoracyjny ornament, ozdobę wykorzystywaną nie tylko w celach religijnych, ale podczas zwykłych, świeckich uroczystości.
W zamierzchłych czasach do wykonywania girland wykorzystywano określone gatunki kwiatów oraz gałęzie drzew, którym przypisywano magiczne znaczenie. Z czasem, kiedy girlandy stały się przede wszystkim elementem zdobniczym, zaczęto ich wygląd urozmaicać dodatkowymi ozdobami – mogły to być wstęgi z różnokolorowych tkanin, ozdobne muszelki, figurki z papieru, świeczki, świecące koraliki itp. Dziś mamy w sprzedaży girlandy wykonane z najróżniejszych materiałów – od girland z kryształków akrylowych, baloników, żarówek, po girlandy z filcu, bombek, folii i tworzywa sztucznego.
Niezależnie jednak, z czego składają się współczesne girlandy, łączy je jedno – podkreślają uroczysty charakter wydarzenia i nadają zwyczajnemu otoczeniu wyjątkowy, odświętny charakter.
Girlandy choinkowe
W czasach Oświecenia girlandy choinkowe, wykonane ze splecionych gałązek świerku lub sosny, służyły do dekorowania tzw. bram tryumfalnych, stawianych na drodze przejazdu znamienitych osobistości. Do girlandy przytwierdzany był napis, najczęściej o panergirycznym charakterze, w którym wychwalano cnoty gościa i wyrażano radość z jego przybycia. Co ciekawe, w papierze, który służył do wykonania napisu, wycinano litery, a całość podświetlano z tyłu świeczkami, otrzymując wspaniałą, jarzącą się z daleka ozdobę. Mankament tego rozwiązania był oczywisty – girlandy bardzo często stawały w płomieniach.
Także i dziś, wybierając girlandy bożonarodzeniowe, zwróćmy szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa.
Współczesne girlandy, wykorzystywane jako dekoracja podczas świąt Bożego Narodzenia, można stosować zarówno we wnętrzach, jak i do ozdabiania przestrzeni wokół domu, np. oplatania gałęzi drzew, dekorowania elewacji, balustrady schodów, drzwi oraz okien. Polacy coraz częściej wybierają ozdoby, które wyglądają równie efektownie w dzień, jak i w nocy. W sprzedaży znajdują się nie tylko łańcuchy imitujące choinkę, ozdobione bombkami oraz żarówkami, ale też girlandy z diodami LED, kurtyny świetlne przeznaczone do rozwieszania na elewacji, węże świetlne za pomocą których można tworzyć takie efekty, jak migotanie, falowanie, przygasanie czy wreszcie nitki z szerokokątnymi diodami LED, których światło przypomina jedną ciągłą smugę.
Możliwe jest też tworzenie podświetlanych liter przestrzennych (np. www.chester.pl/cherry-services/litery-przestrzenne-3d/ ).
Kupując dekorację, zwróćmy uwagę na następujące parametry – oznaczenia świadczące o tym, iż produkt jest bezpieczny. Podwójny kwadrat informuje, iż przewody zostały podwójnie zaizolowane, zaś odwrócony trójkąt z literą F w środku stanowi potwierdzenie, iż produkt jest niepalny. Natomiast symbol składający się z literki IP oraz dwóch cyferek wyraża tzw. Współczynnik Ochrony (skrót od „Index of Protection”). Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami stałymi, druga – ochronę przed cieczami. Wybrana przez nas girlanda powinna mieć odpowiednią klasę ochrony, nie mniejszą niż IP44.
Ponadto na metce produktu muszą być umieszczone następujące dane: nazwa producenta/importera, pobór mocy oraz napięcie znamionowe.